^ Powrót na górę
facebook

Liceum Ogólnokształcące w Urlach

im. Bitwy Warszawskiej 1920 roku

Rocznicowe obchody akcji dywersyjnej

27 kwietnia 1944 roku około godziny 21:30 niedaleko miejscowości Dębe Duże żołnierze batalionu „Zośka” wysadzili niemiecki pociąg relacji Wołkowysk - Berlin.  73 lata później uczniowie mundurowego Liceum w Urlach oddali hołd bohaterom walczącym z niemieckim okupantem.

Rocznicowe obchody rozpoczęła gospodarz uroczystości – Maria Łopuska – dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Urlach.

Swoją obecnością zaszczycili nas znamienici goście: Dariusz Kokoszka –Wójt Gminy Jadów, ks. Leszek Bieńkowski – proboszcz parafii w Urlach, ks. Arkadiusz Rakoczy – wieloletni prefekt szkoły, obecnie proboszcz parafii w Duczkach, Aniela Dobosiewicz – dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Urlach, a także mieszkańcy gminy Jadów. 

Po przemówieniach okolicznościowych ks. Bieńkowski dokonał aktu poświęcenia nowej tablicy pamiątkowej, odczytano historię przebiegu akcji, oraz apel pamięci. Ostatnim akcentem uroczystości było złożenie wieńców w miejscu upamiętniającym atak na niemiecki pociąg. W imieniu Starosty Wołomińskiego kwiaty złożył Józef Melak - doradca starosty.

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w rocznicowe obchody, szczególnie przedstawicielce rady rodziców Pani Ostrowskiej za ufundowanie wieńca składanego przez uczniów.

 

Organ prowadzący:

 

         

Współpracujemy:

 

herb

           

     

  wojsko polskie logo      zwiazek strz    SALWA 354MB      sssologo    

 

Powiat Wołomiński