^ Powrót na górę
facebook

Liceum Ogólnokształcące w Urlach

im. Bitwy Warszawskiej 1920 roku

Śladami Marii Curie – Skłodowskiej -wyjazd edukacyjny do ,,Świerku”

W czwartek 6 grudnia 2018 roku 50 uczniów naszej szkoły uczestniczyło w wycieczce do Narodowego Instytutu Badań Jądrowych w Świerku. Wyjazd został zorganizowany w ramach realizowanego projektu ,,Zdobywamy wiedzę i umiejętności nie dla zasady, lecz dla lepszej przyszłości”.

Narodowe Centrum Badań Jądrowych jest jednym z największych instytutów naukowych w Polsce, dysponującym m. in. jedynym w Polsce jądrowym reaktorem badawczym Maria. Liczne grono wybitnych specjalistów zajmuję się badaniami z dziedziny fizyki subatomowej i jądrowej. Centrum tworzy infrastrukturę informatyczną i laboratoryjną niezbędną do wsparcia eksperckiego programu budowy energetyki jądrowej w Polsce. Dział edukacji i szkoleń posiada szeroką ofertę edukacyjną dla uczniów różnych szkół. My wzięliśmy udział w wykładach podstawowych poświęconych szeroko pojętej nukleonice oraz zagadnieniom związanym z promieniotwórczością jądrową, które wzbudzają często wiele kontrowersji w społeczeństwie. Wykład z pokazami był dla uczniów niezwykle interesujący, wielokrotnie wzbudzał ożywienie słuchaczy i aktywność w trakcie demonstracji omawianych zjawisk.

Chętni mogli zmierzyć poziom promieniowania, określić warunki, w których niesie ono zagrożenie, a także kiedy jego wykorzystanie niesie skutki dobroczynne.

W dalszej części programu zwiedzaliśmy Laboratorium Badań Materiałowych i Laboratorium Pomiarów Dozymetrycznych. Podzieleni na grupy poznaliśmy prace i przedmiot badań w zakresie dozymetrii promieniowania mieszanego i zastosowań medycznych promieniowania. Ponad to pogłębienie wiedzy o promieniotwórczości naturalnej i sztucznej, fizyce i technice jądrowej oraz jej zastosowaniach w przemyśle, medycynie i innych dziedzinach nauki przyczyni się do wyeliminowania wielu uprzedzeń (m.in. wśród uczniów naszego Liceum) stanowiących często barierę dla postępu w ochronie zdrowia i ochronie środowiska.

Magdalena Piesio

 

 

Organ prowadzący:

 

         

Współpracujemy:

 

herb

           

     

  wojsko polskie logo      zwiazek strz    SALWA 354MB      sssologo    

 

Powiat Wołomiński