^ Powrót na górę
facebook

Liceum Ogólnokształcące w Urlach

im. Bitwy Warszawskiej 1920 roku

Więcej niż uzdrowisko…..

Konstancin Jeziorna to jedyne uzdrowisko na Mazowszu mogliśmy je zwiedzić w ramach kolejnego już wyjazdu projektowego. Malowniczy krajobraz, Park Zdrojowy z tężniami, zabytkowe wille, a także stare Papiernie.

 Wycieczkę rozpoczęliśmy od Parku Zdrojowego uzdrowiskowego serca miasta, a w nim inhalatorium na powietrzu - Tężnia Solankowa. Obiekt tężni to drewniana konstrukcja wypełniona wiązkami. Centralnym punktem budowli są dwa

grzybki – inhalatory, znajdujące się wewnątrz zamkniętego konstrukcją sąsiedztwa. Solanka pochodząca z pobliskiego źródła, spływając po odparowuje i wytwarza swoisty mikroklimat. Umieszczone wewnątrz grzybki w sposób mechaniczny rozpylają wodę, tworząc lekką mgiełkę umożliwiając inhalację. Lecznicze działanie solanki korzystnie wpływa na układ nerwowy i ma kojący wpływ dla osób będących w stanach długotrwałego zmęczenia. O tej porze roku szczególnie ważne dla nauczycieli i uczniów. Na trasie naszej wycieczki nie mogło zabraknąć Starej Papierni. Ten młyn z papierami- jeden z najstarszych zakładów papierniczych

w Polsce i pierwszy na Mazowszu powstał w XVIIIw. Przy obiekcie wybudowano fabrykę papieru Mirków, znaną przez lata jako WZP- jeden z głównych producentów papieru w PRL-u.

Obecnie obiekt zrewitalizowany pełni funkcję usługową, a w powstałym Muzeum Papiernictwa dzieci i młodzież szkolna poznaje tajniki produkcji papieru

i własnoręcznie może zaprojektować i wykonać pamiątkową kartkę.

Wycieczka dostarczyła wielu wrażeń i będzie okazją do wspomnień w przyszłości.

 

Organ prowadzący:

 

         

Współpracujemy:

 

herb

           

     

  wojsko polskie logo      zwiazek strz    SALWA 354MB      sssologo    

 

Powiat Wołomiński