^ Powrót na górę
facebook

Liceum Ogólnokształcące w Urlach

im. Bitwy Warszawskiej 1920 roku

Obóz 2017

Wakacje to dla większości licealistów czas wyczekiwanego odpoczynku. Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Bitwy Warszawskiej 1920 roku postanowili rozpocząć wakacje od obozu szkoleniowego w Oddziale Specjalnym Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim.

Udział w tym obozie to sprawdzian wytrzymałości fizycznej oraz odporności psychicznej, to także okazja aby usystematyzować zdobytą wcześniej wiedzę oraz nauczyć się nowych, ciekawych i przydatnych umiejętności.

                Jak co roku nasi uczniowie wraz z opiekunami skoszarowani zostali w wojskowych namiotach „NS”. Program obozu został tak ułożony, że nie było czasu na nudę. Dzień, jak przystało na szkolenie wojskowe  rozpoczynał się o godz. 6:00. W trakcie dnia odbywało się 10 godzin szkoleniowych z przerwami na posiłki, sprawdziany fizyczne, toaletę, porządkowanie otoczenia, apel i o 22:00 capstrzyk. Wszyscy, którzy chcieli ukończyć szkolenie musieli podporządkować się twardym ale jasno określonym zasadom.

                Już pierwszego dnia zmierzyliśmy się z nieplanowanym wcześniej wyzwaniem. Okazało się, że w okolicach Mińska Mazowieckiego zaginął starszy mężczyzna. Zaczęto organizować akcję poszukiwawczą. Miejscowa Policja zwróciła się o pomoc Żandarmerii Wojskowej. Na ten apel odpowiedzieliśmy również i my. Wojskowymi pojazdami zostaliśmy szybko przewiezieni na miejsce poszukiwań. Z wielkim zaangażowaniem żołnierze, opiekunowie oraz uczniowie przeszukiwali okoliczne lasy. Dzięki szeroko zakrojonej akcji, w której wzięli udział również strażacy oraz ochotnicy wszystko dobrze się skończyło – po kilku godzinach poszukiwań mężczyzna został odnaleziony. Zmęczeni i kompletnie przemoknięci mieliśmy poczucie, że dobrze wykonanego zadania.

Każdego dnia obozu uczniowie współpracowali i uczyli się od żołnierzy posiadających wieloletnie doświadczenie w pracy w wojsku, zdobyte również podczas misji np. w Afganistanie i Iraku. Instruktorzy przygotowali bogatą ofertę specjalistycznych szkoleń tj. posługiwanie się bronią, wojskowa musztra, walka wręcz, ochrona VIP-a, szkolenie saperskie, zajęcia z zielonej i czarnej taktyki, orientacji w terenie, medycyny pola walki i wiele innych.

 Ostatniego dnia szkoleń odbył się kilkunastokilometrowy wymarsz z terenu jednostki, będący sprawdzianem dotychczas zdobytej wiedzy i umiejętności. Kadeci podzieleni na grupy mieli podane jedynie współrzędne na mapie i bardzo mało czasu na dotarcie do pierwszego punktu. Okazało się, że był to dopiero początek wyczerpującego dnia.  Do ostatniej chwili nie wiedzieli jakie będą na nich czekały „niespodzianki”. Zmęczenie, ciągła presja psychiczna i wymagające zadania spowodowały, że nie wszystkim udało się ukończyć sprawdzian.

Mimo otarć i pęcherzy na stopach, uczniowie dzielnie znosili trudy zajęć i z zaangażowaniem szlifowali tajniki pracy w służbach mundurowych.

                Na zakończenie obozu uczniowie klasy drugiej przystąpili do egzaminu o certyfikat, który potwierdza ich poziom wyszkolenia. Przez cały czas obozowego życia uczniowie pracowali pod czujnym okiem opiekunów i instruktorów. Poziom uczestników tegorocznego obozu był wyrównany, jednak kilkoro z nich wyróżniło się wzorową postawą i wyjątkowym zaangażowaniem podczas różnego rodzaju prac. Wśród wyróżnionych przez opiekunów znaleźli się: Weronika Komuda, Jakub Tomczak i Mateusz Cydejko. Instruktorzy przyznali puchary i wyróżnienia dla najlepszej sekcji i grupy. Wyróżnieni otrzymali przygotowane przez Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej upominki oraz nagrody ufundowane przez szkołę.

Wszyscy uczniowie, którzy wytrwali do końca, otrzymali zaświadczenia o ukończeniu szkolenia.
 
tekst : Agnieszka Tymoszuk, Mariusz Kozaczuk

 

zdjęcia : Rafał Radzki, Agnieszka Tymoszuk

 

Organ prowadzący:

 

         

Współpracujemy:

 

herb

           

     

  wojsko polskie logo      zwiazek strz    SALWA 354MB      sssologo    

 

Powiat Wołomiński