^ Powrót na górę
facebook

Liceum Ogólnokształcące w Urlach

im. Bitwy Warszawskiej 1920 roku

Obóz 2014

W przeciwieństwie do swoich rówieśników z całego kraju, którzy po odebraniu świadectw na zakończenie roku szkolnego rozpoczęli wakacje uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Bitwy Warszawskiej 1920r. w Urlach spakowali plecaki i udali się na obóz szkoleniowy. Zgodnie z wieloletnią tradycją obóz dla uczniów klas wojskowych i policyjnych został zorganizowany w Oddziale Specjalnym Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim.
    W dniach 30.06 - 05.07.2014 uczniowie mogli poczuć się niemalże jak żołnierze OSŻW na szkoleniu poligonowym, gdyż tegoroczny obóz cechował się zwiększoną intensywnością zajęć. Napięty całodzienny grafik rozpoczynał się porannym treningiem fizycznym o godzinie szóstej. Pozostała część dnia to dziesięć godzin zajęć w ramach których realizowane były zagadnienia z taktyki, terenoznawstwa, w-f, regulaminów oraz BiEUSW. Większy nacisk postawiono na walkę wręcz oraz przeprowadzenie egzaminu ze sprawności fizycznej według norm dla żołnierzy zawodowych. Codzienna musztra zespołowa oraz kontakt z bronią przybliżył młodzieży realia służby wojskowej. W czasie zajęć uczniowie zapoznali się z budową i danymi taktyczno-technicznymi m.in. takich jednostek uzbrojenia jak karabin maszynowy UKM 2000P, pistolet wojskowy GLOCK 17, karabinek szturmowy Beryl oraz strzelba gładkolufowa Mossberg.
    Intensywny tydzień szkoleniowy zakończony został wspólną kolacją instruktorów oraz uczniów w formie grilla. Ostatniego dnia uczniowie klas drugich odbyli egzamin wieńczący dwuletni cykl szkoleniowy z przysposobienia wojskowego. Pozostali uczniowie wraz z instruktorami w tym samym czasie dokonali złożenia obozowiska i rozliczenia się z wydanego sprzętu kwaterunkowego.
Uroczysta zbiórka na placu apelowym w trakcie której zostali wyróżnieni listami gratulacyjnymi, certyfikatami oraz drobnymi upominkami najbardziej wyróżniający się uczniowie była dopełnieniem całości. Miłym akcentem było wręczenie pamiątkowych dyplomów i kwiatów dla Komendanta Oddziału, Dowódcy 1 bman oraz wszystkich instruktorów zaangażowanych w organizacje i przeprowadzenie obozu szkoleniowego. Znamienne w tym miejscu są słowa podziękowań za trud włożony w pracę z młodzieżą na obozie szkoleniowym wyrażone na piśmie przez Dyrekcję, Grono Pedagogiczne oraz uczniów:
(…) Człowiek jest tyle wart, ile da siebie innym…
Po pamiątkowym zdjęciu wszyscy rozstali się w atmosferze ogólnego spełnienia planując już kolejne zajęcia z przysposobienia wojskowego zaplanowane w OSŻW na miesiąc wrzesień.

Tekst: st.sierż. Marcin PIERZAKOWSKI, fot.: Opiekunowie z LO w Urlach

 

Organ prowadzący:

 

         

Współpracujemy:

 

herb

           

     

  wojsko polskie logo      zwiazek strz    SALWA 354MB      sssologo    

 

Powiat Wołomiński